niedziela, 6 kwietnia 2014

ANTROPOLOGIA KULTUROWA - Z CZYM TO SIĘ JE?


WSZYSCY JESTEŚMY ANGLIKAMI


Tytuł: Przejrzeć Anglików
Tytuł oryginału: Watching the English : The Hidden Rules of English Behaviour
Autor: Kate Fox
Tłumacz: Agnieszka Andrzejewska
Wydawca: Muza
Data wydania:2007
Liczba stron: 624
ISBN: 978-83-74-95127-2

Zmęczona nieco wszelaką fikcją literacką postanowiłam sięgnąć po literaturę faktu. Szybki rzut oka na półkę i jest! Bingo! Od dłuższego czasu (powiedzmy to szczerze, od kilku lat) czeka na swą kolej „Przejrzeć Anglików” – praca antropologa kultury, Angielki, Kate Fox. Przepraszam, ale wrodzony konserwatyzm bierze w tym wypadku górę nad nabytym wojującym feminizmem, dlatego słowa „antrpolożka” nijak zaakceptować nie potrafię. Nie mówiąc już o tym, że Word podkreśla „antrpolożkę” wężykiem, co dla wielu jest nadrzędnym wykładnikiem poprawności językowej.
Czym jest antropologia kulturowa? Najprościej, jest to nauka zajmująca się kulturą w najróżniejszych jej przejawach: językiem, sposobem ubierania, obyczajami, obiektami materialnym. Czyli właściwie wszystkim.
Choć powyższa definicja nie jest zbyt ścisła z naukowego punktu widzenia, to jednak świetnie oddaje ducha książki. „Przejrzeć Anglików” opowiada o wszystkim tym, co nazywamy „angielskością”. O angielskim poczuciu humoru, konserwatyzmie, sporcie, pubach, seksie (a właściwe jego braku), sposobie ubierania się, dobierania przyjaciół, zasadzie fair play, i tak dalej, i tak dalej… Długo by jeszcze wymieniać.
„Przejrzeć Anglików” to owoc wielu lat żmudnych badań: zbierania informacji, przeprowadzania obserwacji i wywiadów w terenie. Jest opracowaniem niezwykle rzetelnym, a jednocześnie zaskakująco fascynującym. Od pierwszych stron wciąga niczym najlepszy kryminał. Gdy już raz zaczniesz, naprawdę trudno się od lektury oderwać. Urzeka wszystko – i treść, i forma.
Mimo że mamy do czynienia z pozycją klasyfikowaną jako literatura popularno-naukowa, to nie znajdziemy w niej, nawet w śladowych ilościach, napuszonego języka, rozwlekłych rozważań, ani nudnych wywodów. Każdy akapit, co ja mówię!, wręcz każde zdanie skrzy się dowcipem i inteligencją. Autorka nie byłaby Angielką, gdyby nie nasyciła tekstu ogromną dozą ironii i autoironii. Ale bez obaw. U Kate Fox nie znajdziecie ani jednego taniego żartu. Mamy do czynienia z humorem najwyższej próby niczym 24-karatowe złoto.
Oczywiście, najpłynniejszy język, ani najwspanialsze poczucie humoru, nie zdałby się na nic, gdy nie stały za nimi naprawdę interesujące treści i zapadające w pamięć ciekawostki. „Przejrzeć Anglików” jest nimi nafaszerowane niczym bożonarodzeniowy pudding rodzynkami.
Czy wiecie dlaczego królowa Elżbieta II  jest uważana jedyną naprawdę ekscentrycznie ubraną kobietę w Imperium? Jak uformować kolejkę będąc jedyną osobą na przystanku? Dlaczego psia sierść na siedzeniu samochodu jest oznaką klasy wyższej? Co jest złego w używaniu słowa sorry? Ile groszków mieści się na widelcu? Albo czemu Anglik przeprasza, gdy ktoś na niego wpadnie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w książce Kate Fox. A gdy dotrzecie do ostatniej strony, będziecie wiedzieli, co czyni Anglików Anglikami, czym różnią się od innych nacji. Innymi słowy poznacie szczegółową definicję słowa „angielskość”.
Komu można polecić książkę „Przejrzeć Anglików”? Myślę, że wszystkim, nie tylko osobom zainteresowanym antropologią kultury. Dla tych, którzy nigdy nie byli w Anglii, to świetna źródło informacji o tej jakże dziwnej nacji. Tym, którzy już odwiedzili Anglię (albo aktualnie tam są) świetną rozrywkę może być porównywanie własnych spostrzeżeń i obserwacji z opracowaniem naukowym. Ja osobiście miałam z tego przednią zabawę.


Moja ocena: 10/10


Opinia zgłoszona do wyzwania Klucznik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz